Antibakteriální bílkovina laktoferin

Molekula laktoferinu

Laktoferin (lactoferrin) patří mezi nejdůležitější antibakteriální, fungicidní a antivirové částice v těle. Je to bílkovina zabraňující množení bakterií. Téměř všechny bakterie potřebují ke svému množení železo. Laktoferin působí antibakteriálně díky tomu, že jim železo odebírá. Toto železo navíc laktoferin odevzdává červeným krvinkám. Navíc umí laktoferin při boji s „vetřelci“ používat i další metody.

Umí poškozovat buněčné membrány bakterií, čímž zapříčiní jejich zánik. Dále může úplně zablokovat uhlovodíkový metabolismus bakterií, což opět vede k jejich zahubení. Uplatnění laktoferinu v organismu je ale ještě širší.

V našem těle se nachází látka transferin, odpovědná za transport železa. Laktoferin však dokáže železo vázat ještě lépe a dokáže si ho udržet i při nízkých hodnotách pH (3-). Některé studie ukazují, že laktoferin pravděpodobně působí také jako růstový faktor stimulující růst některých typů buněk. Laktoferin najdeme na například na povrchu sliznic a v krevním séru, dále také v sekretech – hlen, slzy.

Váže se na specifická místa (receptory) na buněčných stěnách buněk. Funguje jako ochrana proti infekcím, nemocem, alergiím, rakovinným nádorům (rakovina děložního hrdla), potlačuje syndrom vyhoření a chronický únavový syndrom a množení viru HIV.

Nejvyšší koncentrace Laktoferinu se nachází v lidském colostru a na druhé příčce se drží kravské kolostrum.